Zdravlje i medicina

Prvi tretman nazalnim monoklonskim antitijelima za COVID-19 obećava u liječenju bolesti

V.P.

Pilot pokus koji su proveli znanstvenici iz Brigham and Women's Hospital, osnivača zdravstvenog sustava Mass General Brigham, testirao je nazalnu primjenu lijeka Foralumab, anti-CD3 monoklonskog antitijela. Znanstvenici su pronašli dokaze da je lijek smanjio upalni odgovor T stanica te smanjio upalu pluća kod pacijenata s COVID-19. Daljnja analiza pokazala je istu modulaciju ekspresije gena kod pacijenata s multiplom sklerozom, koji su doživjeli smanjenu upalu mozga, što sugerira da bi se Foralumab mogao koristiti za liječenje drugih bolesti. Njihovi rezultati objavljeni su u Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Otkrili smo način kako zaustaviti upalu koja se ne vidi samo kod COVID-19, već i kod pacijenata s multiplom sklerozom, kao i kod zdravih pacijenata", rekla je glavna autorica dr. Thais Moreira, asistentica znanstvenika u Centru Ann Romney za Neurološke bolesti na BWH i instruktor neurologije na Harvard Medical School. „Ovo je vrlo uzbudljivo jer ne samo da naša studija sugerira kako je ovaj novi lijek s monoklonskim protutijelima siguran i da može modulirati imunološki sustav bez većih nuspojava, već može smanjiti upalu u više područja, tako da može biti koristan za liječenje drugih bolesti .”

"Upala je glavni uzrok mnogih bolesti", rekao je stariji autor Howard Weiner, dr. med., osnivač i direktor Centra za multiplu sklerozu Brigham i suvoditelj Centra za neurološke bolesti Ann Romney. "Naš centar proveo je desetljeća tražeći nove načine za liječenje bolesti u kojima postoji abnormalna upala na način koji je siguran i učinkovit."


I kod COVID-19 i kod multiple skleroze, imunološki sustav je preaktivan. Foralumab, kojeg proizvodi Tiziana Life Sciences, lijek je koji stimulira regulatorne T stanice imunološkog sustava ili protuupalne stanice, što rezultira smanjenjem upale. To je u suprotnosti s drugim monoklonskim protutijelima koja su se ranije davala za liječenje ili sprječavanje simptoma COVID-19 (kao što je Evusheld) koja ciljaju na šiljasti protein SARS-CoV-2, a koji su djelovali samo protiv specifičnih varijanti i podvarijanti.

Godine 2020. Moreira je otputovao u Brazil kako bi proveo ovu studiju o Foralumabu, koji je davan nazalno 39 pacijenata s blagim do umjerenim infekcijama COVID-19. Analiza krvi pokazala je znakove da su pacijenti koji su primali 100 ug foralumaba svaki dan tijekom 10 dana imali manju upalu pluća nego oni koji ga nisu primali. Ovi rezultati naveli su tim da provede sofisticiranu analizu ekspresije gena kako bi vidio na koji način Foralumab djeluje na modulaciju imunološkog odgovora kako bi se smanjila upala. To je otkrilo obrazac tri specifična gena (NKG7, TGF beB1 i GIMAP7) uključenih u protuupalne učinke lijeka, ne samo kod pacijenata s COVID-19 iz studije 2020. godine, već i kod pacijenta s multiplom sklerozom u Brigham and Women's Hospital, kao i kod zdravih dobrovoljaca.

"Ovo je prvo nazalno monoklonsko antitijelo - drugi tretmani monoklonskim antitijelima davani su intravenozno i više se ne daju kao tretman jer nisu učinkoviti protiv trenutno cirkulirajućih virusnih varijanti", rekao je Weiner. “Temeljem naših studija, očekujemo da Foralumab može djelovati na sve varijante jer djeluje na imunološke učinke. To je obećavajuće za druge bolesti jer djeluje na upalu koja je glavni pokretač mnogih bolesti.”

S obzirom na ograničenja proučavanih malih veličina uzorka, tim nastavlja s placebom kontroliranim dvostruko slijepim ispitivanjem progresivne multiple skleroze, kao i planiranjem novog ispitivanja za proučavanje dugotrajne bolesti COVID-19.

"Moreirino otkriće zajedničkog puta i mehanizma kojim Foralumab modulira imunološki sustav daje nam biomarker koji možemo koristiti za praćenje liječenja", rekao je Weiner. "Sljedeće ćemo istražiti upotrebu Foralumaba u dugotrajnom COVID-u, provesti veća istraživanja multiple skleroze i drugih bolesti kao što je Alzheimerova bolest."

Izvor: EurekAlert!


Možda će vas zanimati